2016 Candidates Page Coming Soon!

Curt Zickafoose Blog

IMG_6651

 

We at the Party are beyond proud of all of our Democrats and we are thrilled with our ballot for the general election from top to bottom. We have a strong, capable, smart and fierce group of Democrats that have proven to fight for West Virginia.

Our priority is the hardworking families of West Virginia and that will never change. Every Democrat believes that way and we will continue to fight for you. Join us in our fight for families and moving our great state forward.

We are excited and motivated to work with each one of you to ensure that we win in November.

 

Statewide Candidates:

Governor: Jim Justice

Attorney General: Doug Reynolds

Secretary of State: Natalie Tennant

State Auditor: Mary Ann Claytor

State Treasurer: John Perdue

Commissioner of Agriculture: Walt Helmick

U.S. Representatives (Congressional) Candidates:

1st District: Mike Manypenny

2nd District: Mark Hunt

3rd District: Matt Detch

State Senate

1st Senatorial District: Jack Yost

2nd Senatorial District: Lisa Zukoff

3rd Senatorial District: Bradley Vanzile

3rd Senatorial District (Unexpired Term): Gregory K. Smith

4th Senatorial District: Brian Prim

5th Senatorial District: Robert H. “Bob” Plymale

6th Senatorial District: Rockwell “Rocky” Seay

7th Senatorial District: Richard N. Ojeda II

8th Senatorial District: Glenn Jeffries

9th Senatorial District: Mike Goode

10th Senatorial District: Dave Perry

11th Senatorial District: Denise Campbell

12th Senatorial District: Doug Facemire

13th Senatorial District: Roman Prezioso Jr.

14th Senatorial District: Bob Williams

15th Senatorial District: Brad Noll

16th Senatorial District: Stephen Skinner

17th Senatorial District: Corey Palumbo

House of Delegates

1st Delegate District: Ronnie Jones

2nd Delegate District: Phillip Diserio

3rd Delegate District: Shawn Fluharty

4th Delegate District: Mike Ferro, Joe Canestraro

5th Delegate District: Dave Pethtel

6th Delegate District: T. Chris Combs

9th Delegate District: Jim Marion

10th Delegate District: Bill Merriman, Andy Daniel, J. Morgan Leach

11th Delegate District: Tanya Walker Benbow

12th Delegate District: Missy Morris

13th Delegate District: Scott Brewer, Rosalee Juba-Plumley

14th Delegate District: Samantha Ann Fooce

15th Delegate District: Jeffery Smith

16th Delegate District: Sean Hornbuckle, Matt Spurlock, Joe Akers

17th Delegate District: Chad Lovejoy, Joe Fincham

18th Delegate District: Billy J. Chaffin

19th Delegate District: Robert Thompson, Ken Hicks

20th Delegate District: Justin J. Marcum

21st Delegate District: Phyllis Riffe White

22nd Delegate District: Jeff Eldridge, Gary McCallister

23rd Delegate District: Rodney Miller

24th Delegate District: Ralph Rodighiero, Rupie Phillips Jr.

25th Delegate District: Frank “Bucky” Blackwell

26th Delegate District: Ed Evans

27th Delegate District: Carol B. Bailey, Sabrina Shrader, Lacy Watson

28th Delegate District: Bill O’brien, Wayne Williams

29th Delegate District: Ricky Moye

30th Delegate District: Mick Bates

31st Delegate District: Kristen E. Ross

32nd Delegate District: Margaret Staggers, Shirley Love, John Pino

33rd Delegate District: David A. Walker

34th Delegate District: Brent Boggs

35th Delegate District: Andrew D. Byrd, Ben Adams, Thorton Cooper, Benjamin A. Sheridan

36th Delegate District: Larry L. Rowe, Nancy Guthrie, Andrew Robinson

37th Delegate District: Mike Pushkin

38th Delegate District: Tom Tull

39th Delegate District: Wes Holden

40th Delegate District: Melissa Riggs Huffman

41st Delegate District: Adam R. Young

42nd Delegate District: Stephen Baldwin Jr.

43rd Delegate District: Bill Hartman, Phil Isner

44th Delegate District: Dana Lynch

46th Delegate District: Peggy Donaldson Smith

47th Delegate District: Ken Auvil

48th Delegate District: Tim Miley, Richard J. Iaquinta, Wayne Worth, Derek McIntyre

49th Delegate District: Dave Gobel

50th Delegate District: Mike Caputo, Linda Longstreth, Tim Manchin

51st Delegate District: Barbara Evans Fleischauer, John Williams, Evan Hansen, Nancy Jamison, Rodney A. Pyles

52nd Delegate District: Steve Shaffer

53rd Delegate District: Al Tomson

55th Delegate District: Isaac Sponaugle

57th Delegate District:  Beverley Cookman Keadle

59th Delegate District: Cat Webster

60th Delegate District: Gary “Peanut” Collis

61st Delegate District: Jason Barrett

62nd Delegate District: Christy Santana

63rd Delegate District: Kenneth (Kenny) Lemaster Jr.

64th Delegate District: Barbara “Barby” Frankenberry

65th Delegate District: Sammi Brown

66th Delegate District: David M. Dinges

67th Delegate District: Rod Snyder